Samotná podstata strategie YD Capital stojí na pilířích správné analýzy, strategického výběru real estate, otisknutí maximální přidané hodnoty do projektu a následného exitu. Své první zásadní projekty investiční skupina získala v průběhu let 2020 a 2021 a v náročném prostředí, které vytvořil rok 2023 a některé z nich již dotáhla k úspěšnému exitu. Předpokládaná čísla za rok 2023 jsou na úrovni meziročního růstu v řádech desítek procent.

V letošním roce navíc očekáváme minimálně sedm exitů nemovitostí na úrovni takřka 900 mil. Kč, nadcházející rok pak přinese minimálně čtyři exity v objemu cca 1,3 mld Kč,” uvádí zakladatel a předseda představenstva Pavel Rydzyk: „Závazky následných období jsou v celkové výši necelých 2 mld. Kč, vůči kterým očekáváme výnos z exitů na úrovni necelých 3 mld. Kč.” To se týká jak nemovitostí v Praze, vybraných výnosových nemovitostí nebo pozemků určených pro development rodinných domů. Dále jsou to akviziční aktivity, zejména na poli výnosových nemovitostí.

Strategie, která kultivuje trhy a přináší hodnoty pro investory
Exity, prodeje směrem ke koncovým klientům, vedou k cenám, které odrážejí skutečné hodnoty a preference trhu. Tržní mechanismy a vysoký počet transakcí tak eliminují určitá rizika, jako je monopolní chování, nebo některé jevy patrné u investičních skupin, zejména nepřiměřené zvyšování cen jako přeceňování a umělé zvyšování hodnoty v rámci portfolia nebo nedostatek informací. „Díky dostatečnému obchodnímu provozu na trhu jsou investoři lépe informováni a mají větší možnosti volby,“ vysvětluje samotný předseda představenstva Pavel Rydzyk a uvádí i vedlejší přínos strategie zaměřené na exity, a to kultivaci kapitálových trhů pro klienty: „Tím se snižuje jejich exponovanost vůči riziku a minimalizuje možnost manipulace či podvodů. To vše přispívá jak k pocitovému, tak i reálnému zvýšení bezpečí investorů.“

Hodnotný exit stojí na strategickém výběru projektu
I když skupina uvádí, že v České republice je rozvinutá zajímavá startupová scéna, jejich investiční strategie se od počátku zaměřuje na stabilitu, a proto volí spíše konzervativní přístup. V současnosti portfoliu YD Capital zhruba z 85 % dominují nemovitosti. Jde především o nemovitosti v lukrativních lokalitách, aktuálně zejména v Praze a Brně a o vybrané projekty v zahraničí, výnosové komerční nemovitosti a development v české a moravské metropoli. „Tyto oblasti jsou dlouhodobě stabilní, což se ukázalo i v předchozích letech, které na trhu ovlivnila jak pandemie koronaviru, tak výrazná volatilita,” vysvětluje Pavel Rydzyk: „I do budoucna bude většinu našeho portfolia tvořit především segment nemovitostí, do kterého ve významné míře patří také technologie, zejména pak energetika.”

Prognózy do budoucna
YD Capital je jedna z mála skupin s obratem téhle velikosti, která robustnost své strategie staví v tak významném měřítku právě na exitech real estate projektů. Vhodnost a správnost jejich strategie proto dokáží nejlépe reflektovat jejich výsledky, které holding na čele s Pavlem Rydzykem očekává víc než pozitivní: „Konsolidované výsledky za loňský rok ještě zpracováváme, ale z dosavadních údajů vyplývá, že se nám podařilo vygenerovat velmi zajímavý kladný hospodářský výsledek.”

Aktuální makroekonomická situace této strategii ještě nahrává
V minulém roce se skupině YD Capital dařily akvizice na poli developmentu, protože mnohé subjekty potřebovaly prodat rozpracované projekty za nízké ceny. Letos díky dostupnějšímu financování skupina očekává víc akvizic výnosových nemovitostí, neboť budou daleko lépe vycházet v rámci jejich finančního designu včetně dostupnosti bankovního financování.

„Asi nejzajímavější investiční příležitosti pro nás vyplynuly právě z očekávání toho, že v období vysokých úrokových měr byly velmi zajímavé cenovky na konkrétních projektech, které se nám podařilo získat,” zakončuje rozhovor Pavel Rydzyk a také prozrazuje další strategické kroky, které se týkají celé investiční skupiny YD Capital: „Naším cílem je v následujících měsících a letech akvizice profinancovat díky výhodnějšímu finančnímu modelu, kdy cena peněz bude nižší a projekty se tak stávají ještě atraktivnější.

O YD CAPITAL
Investiční skupina YD Capital založená před pěti lety Pavlem Rydzykem, se rychle etablovala jako významný hráč na trhu s investicemi a začíná se ji dostávat čím dál tím více pozornosti i z finančního světa. Spravuje majetek přesahující 3,3 miliardy korun a působí v sektorech od nemovitostí po energetiku, která tvoří významnou složku YD Capital. Nejvýznamnější částí této divize je společnost První česká energie, která byla v roce 2023 druhou nejrychleji rostoucí společností v tomto oboru v České republice.

Nedávno pod holdingem vznikl unikátní podfond YDeal Cars, který nabízí možnost investovat do legendárních sběratelských automobilů.

YD Capital klade důraz na dlouhodobé hodnoty, jako je „dávání penězům smysl", což je hlavní claim a základní filozofie celé skupiny. Hlavní hodnotou je „spolutvorba” a transparentnost v projektových investicích. Součástí strategie zaměřené na exity je nejen dosahování výnosů, ale také snaha přispívat k udržitelnému rozvoji a podporovat projekty, které mají pozitivní společenský dopad.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist