Virtuální sídla se hodí začínajícím firmám, start-upům, živnostníkům, ale i zavedeným společnostem. Proč zmiňujeme začínající firmy? Protože získat virtuální sídlo je velmi snadné. A jak nejspíš víte, nějaké formální sídlo potřebujete, abyste vůbec firmu mohli zapsat do obchodního rejstříku. Začít s tím virtuálním je tedy nejrychlejší řešení.

Největší zájem je logicky o Prahu a Brno

Virtuální sídlo si můžete zařídit v mnoha větších městech v ČR, největší zájem je však o pražské a brněnské adresy. Více než 80 % firem, které využívají virtuální adresu, sídlí v Praze. Z části to ale souvisí i s tím, že téměř 50 % českých firem prostě sídlí v Praze.

Rekordní množství firem byste našli na ulici Rybná, tam jich papírově sídlí téměř 7 000, mnoho firem je také na ulici Kaprova nebo Jaurisova v Praze. V Brně jsou populární ulice Lidická a Nové sady.

Mít virtuální sídlo v Praze se firmám hodí. Jednak působí lépe na klienty a případné investory, jednak mají nižší šanci kontrol ze strany finančního úřadu. S tím množstvím firem, jež pod pražskou pobočku spadají, je prostě nemožné zkontrolovat každého. Není to ale žádné zneužívání systému, mít virtuální sídlo je naprosto legální.

Jaké povinnosti ukládá zákon?

Zákon virtuální sídla nijak specificky neřeší. Pokud ho chcete využívat, musíte splnit pouze dva legislativní požadavky:

1. Mít své sídlo viditelně označené (například štítkem na budově s názvem firmy, či jménem a příjmením podnikatele).

2. Na dané adrese si přebírat korespondenci.

S tím se samozřejmě počítá. Poskytovatelé virtuálních sídel mnohdy nabízí přeposílání pošty, nebo její skenování. Například Mojesidlo.cz, největší poskytovatel virtuálních sídel na Slovensku, který rozšiřuje své působení do Česka, má pro své klienty dokonce online systém, do kterého zaznamenává obdržené listiny.

Systém virtuálních sídel už úspěšně funguje dlouhé roky a je dobře vychytaný. Není důvod se ho obávat.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist