Scuol – turistika na prahu Švýcarského národního parku

V okolí Scuolu je bezpočet vesnic, které se pyšní kamennými domy se sgrafitovou výzdobou, arkýři a dřevěnými okenicemi i malými náměstíčky s kašnami. Nejslavnější z nich je Guarda, která si zachovala architektonický i urbanistický ráz nejlépe, ale krásné je i Ardez nebo Boscha. Všechny jsou dobře dostupné vlakem a je možné si udělat velmi pohodlnou procházku po silničce mezi nimi. Pokud bydlíte přímo ve Scuolu, můžete si udělat procházku do historického městečka plného křivolakých uliček s nádhernými renesančními domy, jejichž stěny zdobí sgrafitová výzdoba a ostění oken se otevírá široce do kraje, aby zachytilo co nejvíce slunce. Nebo se ponořte do venkovního bazénu lázni Bogn Engiadina, odkud si můžete užívat západu slunce, které zlatí horské štíty.

Jednou z nejkrásnějších celodenních túr je okruh z Val Minger (1650 m) jediným švýcarským národním parkem vzhůru k sedlu Sur il Foss (2317 m) a hlubokým údolím Plavna potom k hradu v Taraspu. Nejprve stoupáme lesem plným pokroucených stromů a zelených šťavnatých mechů, později obdivujeme skalní formace masivu Foraz vlevo, mohutná horská vápencová úbočí třítisícové Piz Minger vpravo, zatímco přímo před námi vystupuje pyramida nejhezčí z hor v okolí, tajuplné Piz Plavna Dadaint.

Výzvou je potom pěší trasa od stájí San Jon na chatu Chammana Lischana a dále do sedla Fuorcla da Rims (2935 m). Cesta potom klesá vysokohorským terénem k Lais da Rims a dále až na zelené pastviny u salaší Alp Sursass. Tady cesta potkává cyklotrasu vedoucí do italsko-rakouského Reschenpassu. My se po ní vydáváme na sever k Sur En, vesničce ležící na Innu pár kilometrů za Scuolem. Velkým zážitkem je průchod skalní roklí Uinaschlucht. Stezka je tu vytesána do zářezu prudkých skal, pod nimiž burácí řeka.

Údolím S-Charl a Val Sinestra na kole
Přímo ze Scuolu se můžete vydat na celodenní cykloputování údolím Val S-Charl. Projedete roztomilou stejnojmennou vesničkou plnou kamenných domů se sgrafitovou výzdobou a dále stoupáte otevřenými pastvinami podél říčky až na salaše Alp Astras a do sedla Pass de Costainas. Pokud byste jeli dál, dostanete se do vesničky Lü za horami, nebo se můžete příjemným sjezdem vrátit zpět.

Komerční článek
Komerční článek, Foto: Filme von Draussen

Na severních úbočích je také několik hezkých terénů pro cyklotoulky. Lanovka nás vyveze do střediska Motta Naluns, odkud můžeme jet po široké vyhlídkové cestě mezi pastvinami a modřínovými háji až dolů do pěkné horské vesnice Ftan a dále až do údolí Innu. Odtud je možno se vrátit do Scuolu po Innské stezce nebo kamenitou stezkou k uzounkému lanovému mostu přes řeku. Silnička na druhé straně nás dovede ke středověkému hradu Tarasp. Ze Scuolu můžeme také vyrazit směrem k vesnici Sent a do divoce romantického údolí Val Sinestra až na „konec světa“ a pak se vracet úzkou lesní stezkou do zapomenuté horské vesnice Vnà.

Davos – terény pro sportovní bikery

Nádherné místo uprostřed hor získalo svůj věhlas díky léčbě tuberkulózy, městečko Davos později stálo u zrodu letní turistiky i zimních sportů. Dnes je známo především jako ráj horských cyklistů a bikerů. Milovníci náročného terénu mohou v Davosu využívat všechny stezky pro pěší turistiku již od osmdesátých let. Pěší mají přednosti a díky vzájemné slušnosti to funguje dobře. Můžete si pověsit na kolo zvoneček nebo zkrátka cinknout na ten cyklistický a pěší turista s úsměvem uvolní trasu rychlejšímu. Očekává se ale, že pojedete ohleduplně a hezky poděkujete.

Ke změti 1.300 kilometrů tras se přidaly sjezdovky areálu a lanovky převážející kola. Pokud jste v Davosu nebo v Klosters ubytovaní, za lanovky zaplatíte od 5 do 10 CHF a jen drobný poplatek za kolo. Díky lanovkám si přijdou na své i adrenalinoví sjezdaři. Velkou výzvou je pak speciální značená trať, na níž nejzkušenější bikeři urazí za den deset výškových kilometrů dolů, samozřejmě s pomocí devíti lanovek. Trasu singletreků si můžete v klidu rozdělit i do dvou dnů, protože vás to bude zaručeně nutit se kochat krásnými výhledy a dát si něco dobrého v příjemných horských chatách na zelených alpských loukách.

Komerční článek
Komerční článek, Foto: Martin Bissig

Lanovky pomohou i při okružní trase z Parsennu směrem na průsmyk Strelapass, odkud je snadná cesta na Schatzalp. Kdysi sanatorium postavené v secesním stylu je dnes hotelem a kávička na terase téměř povinností. Gotschna freeride piste je šest kilometrů dlouhý horský trail pro zkušené jezdce, kteří se nebojí sjezdu plného skoků, klopených zatáček, překážek, vzdušných vln a jiných šíleností. Začíná od horní stanice lanovky Gotschnabahn nad Klosters. Pěkná je také trasa Alps Epic Trail Davos, která získala titul „epic trail“ od IMBA. Ten nesou trasy pro horská kola, které jsou alespoň 32 kilometrů dlouhé, velmi náročné a vedou zajímavou krajinou z většiny po singletrailech. Tato davoská začíná na Jakobshornu a vede přes Sertig a Monstein až do Filisuru.

Pohodová Davoská údolíčka Sertig, Garfiun a Dürrboden
Do Sertigu, zapadlé vesničky v nádherném alpském údolí vede také pohodová silnice podél říčky Sertigbachu nebo se můžete vyvézt lanovkou na Rinerhorn a dát si část epic trailu celkem mírným sjezdem po úzké cestě úbočím – ovšem i tak je čas od času potřeba trochu terénních dovedností, překonat potok nebo prudce zatočit. V Sertigu je otevřena restaurace, kde můžete ochutnat rösti a potom trasa opět stoupá na protější úbočí a pobaví nás visutým mostkem.

Komerční článek
Komerční článek, Foto: Andrea Badrutt

Davos byl také už několikráte cílovou stanicí cyklistické události Tour de Suisse. Je obklopený velkými alpskými průsmyky a trasa vedoucí skrz dva z nich – průsmyky Albula a Flüela – je klasikou silniční cyklistiky. A pokud raději jezdíte na poklidný výlet alpskou krajinou, je tu síť cest vinoucích se podél horských řek a skrz romantická údolí. Z Klosters vede asi dvacetikilometrová trasa podél řeky Landquart z Monbielu na salaše Alp Garfiun, kde si dáváme domácí koláče na slunné terase. Je to takový balzám na duši – pozorujeme zelené pastviny plné pasoucích se krav a nad námi se bělají zbytky sněhových polí téměř třítisícových vrcholů.

Jednoduchou cestou je také cyklotrasa podél říčky Dischmabach, která vede po asfaltce až k horské chatě Dürrboden (v jednom směru 10 kilometrů). Trasa vede ještě dále a už rozhodně není snadná. Pokud si troufáte, můžete se odtud vydat přes hory na dalších náročných 25 kilometrů až do městečka Bergün.

Originál článku v plné verzi vyšel v časopise TRAVEL LIFE.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist