Účastníci se 20. června na stadionu na Děkance pokusí zdolat osobní i národní rekordy. Na oválu by se měla představit mimo jiné mnohonásobná mistryně Česka i Finska v bězích od 800 do 5000 metrů Kristiina Sasínek Mäki, která se v roce 2021 probojovala do finále Olympijských her v Tokiu.

„Ráda podpořím akci, která běh na dráze přiblíží co nejširší veřejnosti. Těším se na bouřlivou párty atmosféru, ve které ze sebe atleti všech úrovní dostanou to nejlepší. Třeba padnou i národní rekordy,“ řekla Mäki. Spolu s ní se na start postaví mj. olympioničky Diana Mezulianíková a Simona Vrzalová.

Ti nejlepší na dosah ruky

Na úvodní dětské závody naváže jeden běh na míli a dva běhy na 5 000 metrů pro ženy a jeden běh na míli a čtyři běhy na 5 000 metrů pro muže. Připravena je také smíšená kategorie Business Open pro zástupce firem.

Podvečer bude postupně gradovat a nejlepší atleti se představí až po setmění. Diváci je uvidí opravdu zblízka, protože organizátoři umožní přístup přímo na dráhu i dovnitř oválu.

Pro vítěze hlavních kategorií (muži 5 000 m, ženy míle) je připravena odměna 10 000 korun. Při splnění limitů (13:35 a 4:30) získá vítěz dalších 15 000 korun. Za překonání seniorského národního rekordu pak dodatečných 25 000 korun. Vítěz v národním rekordu tedy může získat celkem 50 000 Kč. Výtěžek z akce podpoří mladé atlety a pořádající klub Spartak Praha 4.

Zahraje kapela Aura, moderovat bude DJ Aleš Matoušek

Záštitu nad závody převzal Jiří Sýkora, držitel dodnes nepřekonaného českého rekordu na 5 000 metrů z roku 1980 (13:24,99). Partnerem akce je česká kancelář KPMG, na jejímž webu si lze zaregistrovat účast.

„Vytrvalost je potřeba nejen na pětce, ale i v byznysu. Chceme ukázat, že běhání může spojovat a po vzoru Londýna připravit pořádnou show. Vedle atletických es se mohou diváci těšit moderování Aleše Matouška, živou muziku kapely Aura, akrobatické kousky, skvělé občerstvení i nafukovací atrakce pro děti,“ uvedla partnerka KPMG Eva Bláhová, která nad mítinkem převzala záštitu spolu s Jiřím Sýkorou.

Londýnskou inspiraci Noci rekordů pořádá každé léto od roku 2013 klub Highgate Harriers. Nezisková akce se pod taktovkou zakladatele Bena Pocheeho vyvinula v přední globální událost vytrvaleckých běhů, na které se před tisícovým obecenstvem plní olympijské limity.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist