Dřevo je materiál budoucnosti
Dřevo je obnovitelný zdroj, navíc v sobě ukládá uhlík a stavby ze dřeva pozitivně působí na snižování uhlíkové stopy. Jejich stavba je také rychlá, tudíž by mohla pomoci i s bytovou krizí. Takové stavby vydrží bez problémů přes sto let, takže není problém ani s jejich životností. Zmíněné dotace by byly určené na rodinné a bytové domy, zatímco veřejné budovy mají být podpořeny z Modernizačního fondu, který je financován z výnosů z emisních povolenek.
V současné době je dnes možné získat dotaci na nákup či výstavbu energeticky úsporných domů, ovšem není nikterak rozlišeno, zda jde o dřevěnou či zděnou stavbu. To by se mělo změnit, zatím ale nevíme, jak budou dotace vypadat, ani kolik peněz na ně půjde. Co už Ministerstvo životního prostředí uvedlo, je informace, že dřevostavby budou muset plnit energetická kritéria stejná jako u běžných budov.
Podílem dřevostaveb zaostáváme za Evropou
Oproti Evropě jsme s počtem dřevostaveb výrazně pozadu, i když poptávka po nich pomalu stoupá a lidé už se neorientují pouze na zděné domy. V současnosti činí podíl asi 14 % a stát chce, aby do roky 2035 stoupl podíl na 25 %. Tím bychom se dostali na úroveň ostatních států jako je Německo nebo Švýcarsko. V Rakousku připadá na dřevostavby asi třetina budov a ve Švédsku kolem 90 % budov.
Zaplatí dotace nový dům?
Pravděpodobně ne. Není to tak ani v současné době. Standardní program Nová zelená úsporám je zaměřený hlavně na rekonstrukce a různé změny, které pomáhají zařídit úspornější bydlení a energeticky soběstačnější bydlení. Dokáží pokrýt až polovinu nákladů, ovšem vyplácí se až po realizaci, tedy ne předem. Proto i tak počítejte s hypotékou nebo nějakou půjčkou, se kterou doplatíte zbytek. Což je koneckonců poměrně dobrá kombinace, protože málokdo má takový příjem, aby si to zvládl zaplatit ze svých úspor a stále mu nějaký finanční polštář zůstal. Jen je přitom potřeba zůstat obezřetný a pečlivě půjčku vybírat pomocí nějakého srovnávače, jako je Bezvamoney.cz. Můžete to sice udělat i běžným způsobem, projít si každého poskytovatele zvlášť, sepsat si do tabulky všechny informace a pak je mezi sebou porovnávat. Ovšem zkuste si představit ten čas a práci, kterou vás to bude stát. Takhle je to rychlejší, jednodušší a dokonale přehledné.
Než se rozhodnete vyřídit úvěr, rozhodně také zvažte, zda se vám půjčka a dotace na dřevostavbu nebo pořízení zelené technologie vůbec vyplatí. Ne vždy je to nejvýhodnější řešení: “Účelové půjčky na zelené technologie nabízejí především stavební spořitelny, ale i některé banky. U ostatních bank je najdete spíš jako součást hypotéky nebo půjčky na rekonstrukci. U nebankovních poskytovatelů lze půjčku na fotovoltaiku vyřídit jako úvěr neúčelový.” (zdroj: https://www.bezvamoney.cz/clanky/pujcka-na-zelene-technologie/)
Ze dřeva i veřejné budovy
Mimo soukromých staveb určených k bydlení chce stát podpořit i výstavbu dřevěných budov pro stát a obce. Měl by existovat minimálně dvacetiprocentní podíl při stavbě nových. V ČR najdete už některé školy a v budoucnu by to měly být také stavby pro veřejné služby a pro průmysl. Bohužel je stavba dřevěných budov u nás stále svázána poměrně přísnými pravidly. V Česku je možné postavit dřevěné stavby pouze do výšky dvanácti metrů, a to se často nevyplatí. Nově by mohlo projít, aby šlo tento limit překročit. Musel by být ovšem vypracován velmi podrobný a poctivý návrh pro zabezpečení domu kvůli požáru. Stavitel musí prokázat, že budova splní veškeré bezpečnostní předpisy i při takové výšce. Tak by mohlo jít postavit budovu vysokou až 22,5 metru. V roce 2025 se mají ještě změnit pravidla, protože by šlo postavit tak vysokou dřevostavbu jako běžné domy.
Ministerstvo ke všem změnám připravuje také metodiku, díky které půjde vyhodnotit dopad stavebních konstrukcí a budov na životní prostředí. Dostupná bude i kalkulačka na výpočet uhlíkové stavby: "Kalkulačka pro výpočet uhlíkové stopy z různých materiálů bude počítat celý životní cyklus. Dá se očekávat, že dřevo bude vycházet velice dobře. V rámci podpory cirkularity také chceme prosazovat efektivní recyklaci odpadů, které obsahují dřevo," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Uvidíme, jak budou nakonec nové dotace vypadat a zda se zvýší zájem o dřevěné stavby.
Martina Mádlová
Ve finančním sektoru se pohybuje už od střední školy, kde studovala ekonomiku a především účetnictví. K tomu ji to ale nikdy netáhlo, a tak se na VŠTE v Českých Budějovicích raději věnovala marketingu, ekonomice a financím obecně. Dlouhodobě se věnuje světu úvěrů, investic, finančnímu vzdělávání. Ráda informace předává dál prostřednictvím portálů, které se tematice osobních financí věnují: Finbino.com a Povinneruceni.biz.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist