• Společnost Nexen Tire investovala do vybudování svého žateckého provozu celkem 900 milionů eur. Zřízení a rozšíření tohoto výrobního závodu vytvořilo v regionu 1 200 pracovních míst a společnost dosáhla v roce 2023 tržeb ve výši přibližně 570 milionů eur.
  • Díky své poloze ve středu Evropy a vynikající úrovni pracovní síly je Česká republika pro společnost Nexen Tire ústřední základnou jejích evropských aktivit.
  • Místopředseda představenstva společnosti Nexen Tire Kang Ho-chan byl jmenován honorárním konzulem České republiky za svůj přínos k posílení spolupráce mezi oběma zeměmi.
  • Výstavba špičkové inteligentní továrny s ekologickým a automatizačním vybavením podporuje snahu o uhlíkovou neutralitu.
  • Pokračující růst společnosti Nexen i české ekonomiky se neobejde bez stabilních a cenově dostupných dodávek elektřiny, které může zajistit korejská KHNP

Nexen Tire v České republice: dostavba a rozšíření velkého výrobního závodu v Žatci

Evropský závod společnosti Nexen Tire v Žatci díky významným investicím a vytvoření pracovních příležitostí přispěl k hospodářskému rozvoji České republiky. Od rozsáhlé investice společnosti Nexen Tire ve výši 900 milionů eur v roce 2014 a začátku výroby v roce 2019 v objemu přibližně 5,5 milionu pneumatik prošel závod rozšířením a od konce roku 2023 je díky dokončení instalace výrobní linky schopen vyrábět až 11 milionů pneumatik ročně. Společnost Nexen Tire Europe s.r.o. zaměstnává přibližně 1 200 místních pracovníků a v roce 2023 dosáhla obratu přibližně 570 milionů eur.

Rostoucí podnik se špičkovou pracovní silou působí v celé Evropě, základnu má v České republice

Pro Českou republiku je typický silný zpracovatelský průmysl a kvalifikovaná pracovní síla. Země navíc těží z optimálních geografických podmínek, které usnadňují přístup do všech evropských regionů. Obě tyto silné stránky dokázala společnost Nexen Tire využít k vytvoření systému rychlých dodávek pokrývajícího celou Evropu.

Od zahájení provozu závodu vyrobila a dodala k prvnímu čtvrtletí roku 2024 přibližně 20,7 milionu pneumatik předním výrobcům automobilů. Evropa se pro Nexen Tire stala klíčovým trhem. Svědčí o tom i fakt, že na tento region připadá více než 30 % celkových prodejů společnosti.

Výstavba nejmodernější chytré továrny vybavené ekologickým automatizačním zařízením

Český závod společnosti Nexen Tire je vybaven nejmodernější technologií šetrnou k životnímu prostředí. Zejména díky automatizaci všech procesů, od řízení surovin přes výrobu až po kontrolu kvality a logistiku, došlo v rámci podniku k výraznému zvýšení produktivity. Kromě toho společnost Nexen Tire přispěla ke snaze o uhlíkovou neutralitu. To je v souladu s politickými cíli stanovenými členskými státy EU, zejména co se týče plnění požadavků iniciativ, jako je Fit for 55. Ve všech svých výrobních závodech, včetně toho českého, provozuje Nexen Tire vysoce kvalitní a ekologická zařízení, která splňují mezinárodní standardy ověřené certifikací systému řízení kvality (IATF 16949) a certifikací environmentálního managementu (ISO 14001).

Ho-chan Kang, místopředseda představenstva společnosti Nexen Tire, byl jmenován honorárním konzulem České republiky

Nexen Tire jako významná korejská společnost, která vstoupila na český trh, dlouhodobě podporuje spolupráci mezi Koreou a Českou republikou. V červnu 2022 byl otevřen honorární konzulát České republiky v Pusanu, druhém nejlidnatějším a metropolitním městě Koreje po Soulu. Místopředseda představenstva společnosti Nexen Tire Ho-chan Kang byl jmenován honorárním konzulem jako projev uznání aktivního úsilí společnosti Nexen Tire o podporu česko-korejského partnerství a posílení hospodářské spolupráce a kulturní výměny mezi oběma zeměmi.

Růst společnosti Nexen Tire i české ekonomiky vyžaduje stabilní a cenově dostupné dodávky elektřiny

Pro Českou republiku, kde je průmysl páteří ekonomiky, je zajištění stabilních a cenově dostupných dodávek elektrické energie klíčovým faktorem pro udržení hospodářského růstu. Také pro společnost Nexen Tire je udržení stability dodávek elektrické energie zásadní, protože proces vytvrzování, který využívá tepla a tlaku pro dosažení pružnosti a odolnosti pneumatiky, je energeticky velmi náročný.

Podobně jako česká ekonomika je i ta korejská silně závislá na odvětvích, jako jsou automobilový průmysl, zpracování ropy a chemický průmysl, které vyžadují velké množství stabilní a cenově dostupné elektrické energie. Od vybudování první jaderné elektrárny v Koreji v 70. letech 20. století je země spolehlivě zásobována stabilní a cenově výhodnou elektřinou, díky čemuž dosahuje korejská ekonomika setrvalého růstu.

Od začátku svého jaderného energetického programu v 70. letech minulého století postavila Korea doma i v zahraničí celkem 36 jaderných bloků. Díky těmto zkušenostem je společnost KHNP schopna budovat jaderná zařízení včas a za dohodnutou cenu. Včasné dokončení projektu JE Barakah ve Spojených arabských emirátech za domluvenou cenu může posloužit jako vzorový příklad úspěšných zahraničních projektů KHNP – v rámci této zakázky se korejské společnosti podařilo překonat výzvy způsobené specifickým prostředím i pandemií covid-19.

Dostavba jaderných reaktorů v České republice jako záruka dlouhého partnerství

Pro zajištění energetické bezpečnosti a dosažení uhlíkové neutrality by Česká republika měla upřednostnit výběr dodavatele, který bude schopen postavit nové jaderné bloky v plánovaném termínu. V tomto ohledu lze Koreu díky zkušenostem se soustavnou stavbou jaderných elektráren skutečně považovat za nejspolehlivějšího partnera. Aby rovněž společnost Nexen Tire mohla pokračovat v úspěšném růstu, neobejde se bez stabilní a cenově dostupné dodávky energie. Stabilní a cenově dostupné dodávky elektřiny díky včasnému dokončení projektu výstavby nových jaderných bloků tak budou pro Nexen Tire nesporným přínosem.

Jaderné projekty obvykle znamenají i dlouhodobou mezinárodní spolupráci trvající více než sto let. Tato spolupráce zahrnuje celý životní cyklus jaderné elektrárny včetně činností při výstavbě, uvádění do provozu, provozu a údržbě a vyřazování z provozu. Nexen Tire předpokládá, že díky těmto dlouhodobým vztahům povede vzájemná spolupráce mezi Koreou a Českou republikou v rámci jaderné výstavby k rozšíření investic v různých oblastech podnikání, jako jsou vysokorychlostní železnice, obrana, polovodiče či umělá inteligence, a rovněž k posílení strategického partnerství mezi oběma zeměmi.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist