Ať už jste zkušený dobrodruh nebo teprve začínáte, existuje mnoho aktivit, které si můžete užít. V tomto článku si povíme o pár tipech pro outdoorové aktivity, které si můžete užít během letní dovolené.

Pěší turistika

Pěší turistika je skvělý způsob, jak prozkoumat nová místa a užít si čerstvý vzduch. Existuje mnoho turistických tras pro všechny úrovně zkušeností, od lehkých procházek po náročné horské výstupy. Nezapomeňte si s sebou vzít pohodlné boty, které zvládnou i náročný výšlap a batohy naplnit dostatkem vody, jídlem na posilnění, opalovací krém a tak podobně.

Cyklistika

Cyklistika je zábavný a zdravý způsob, jak si dát do těla, strávit čas na vzduchu a zároveň poznávat nové věci. Můžete si vyjet na výlet po cyklostezce, prozkoumat lesní cestu nebo se vydat na horskou túru. Helma a chrániče jsou samozřejmostí, funkční cyklistické oblečení a boty investicí do pohodlí.

Vodní sporty

Pokud máte rádi vodu, existuje mnoho vodních sportů, které si můžete užít v létě. Kromě toho, že si můžete zaplavat se můžete projet třeba nafukovacím člunu, na kajaku nebo paddleboardu. Nezapomeňte si s sebou vzít kvalitní plavky, opalovací krém, ideálně i klobouk a sluneční brýle, abyste se chránili před sluncem.

Kempování

Kempování je skvělý způsob, jak se ponořit do přírody a užít si klid a pohodu. Můžete si vybrat kemp s veškerým komfortem nebo se utábořit v divočině. Při kempování se můžete vydávat na pěší výlety, trávit čas hraním fotbalu nebo třeba badmintonu a hrát nejrůznější hry. Den pak zakončíte u ohně třeba zpěvem oblíbených písní nebo prostým povídáním, vyprávěním a vůbec vším příjemným.

Základem je kvalitní a prostorný stan, spací pytel, karimatka, zásoby vody (s tím může pomoci i filtrační lahev) a jídla.

Horolezectví

Horolezectví je fyzicky náročný, ale obohacující sport, který vám umožní užít si úchvatný výhled z vrcholu. Je důležité, abyste se před horolezectvím naučili základní techniky a měli vhodné vybavení. Rozhodně s lezením začínejte pod vedením zkušeného instruktora. 

Rybaření

Rybaření je relaxační aktivita, která je především o klidu a čekání. Umožní spojit se s přírodou, vypnout a odpojit se od uspěchaného světa. Rybařit můžete ze břehu i z lodi. Nezapomeňte si však zajistit rybářský průkaz. Kvalitní rybářský prut, návnady a spoustu dalšího vybavení pořídíte třeba v Decathlonu nebo u jiného dobrého prodejce sportovního vybavení.

Geocaching

Geocaching je zábavná hra, která vám umožní prozkoumat okolí a být v pohybu na čerstvém vzduchu. Budete hledat ukryté poklady, plnit úkoly a podobně. Jediné, co je třeba, je smartphone s možností využití GPS a s appkou pro geocaching.

Předtím, než nějakou aktivitu vyzkoušíte, zohledněte svou úroveň zkušeností, kondici a případné zdravotní problémy. Outdoorové aktivity mají blahodárný účinek nejenom na naše tělo, ale i na mysl, která je v dnešních přetížená vjemy. Možnost soustředit se alespoň pár hodin na jednu činnost a ještě mimo město, to je balzám na nervy.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist