Počet nabídek rekreačních objektů k prodeji se meziročně zvýšil téměř ve všech krajích České republiky. K mírnému poklesu došlo jen ve Středočeském a Karlovarském kraji. „To je dobrá zpráva pro potenciální kupce. Nabídek je na trhu více, což otevírá možnosti k lepšímu výběru i vyjednávání ohledně ceny. Poptávka po nemovitostech tohoto typu je v meziročním srovnání nižší, takže prodávající budou o kupce spíš bojovat. Celkově mohli zájemci na portále v červnu letošního roku vybírat ze 4 216 nabídek, což představuje meziroční nárůst o přibližně 8,8 %,“ komentuje situaci Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz. Zároveň doporučuje sledovat nabídku chat a chalup na portále průběžně. Když se objeví zajímavý inzerát, radí reagovat co nejrychleji.

A kolik rekreační objekty dnes stojí? Nabídkové ceny se v jednotlivých krajích liší. V Libereckém kraji výrazně klesají. Středočeský kraj naopak posiluje

Na nabídkové straně se vývoj v jednotlivých krajích liší. Přesně v polovině krajů můžeme v květnových datech u rekreačních nemovitostí ve velmi dobrém stavu sledovat meziroční nárůst ceny, ve druhé polovině pokles.

Komerční článek

Nejvýraznější snížení nastalo v Libereckém kraji, kde průměrná cena za metr čtvereční klesla o 11,5 % na 46 800 Kč. Naopak ve Středočeském kraji, který je s květnovou nabídkou 598 chat a chalup ve velmi dobrém stavu suverénním lídrem z hlediska dostupných nemovitostí mezi všemi regiony, došlo k meziročnímu nárůstu průměrné ceny o 3,7 % na 52 700 Kč/m2,“ komentuje Pavel Chmelík, datový analytik Sreality.cz.

Nárůst cen ve Středočeském kraji si lze vysvětlovat i tak, že jde o region, ve kterém mnoho lidí investuje do rekreačních nemovitostí z toho důvodu, že pořídit si dům se zahradou přímo v Praze je už pro mnoho investorů za současných hypotečních sazeb cenově zcela nedostupné. S mírným nárůstem ceny koreluje i fakt, že rekreačních nemovitostí je v tomto kraji v meziročním srovnání méně, což vybočuje z trendu,“ říká Hana Kontriš.

Pokud chcete výhodně nakoupit rekreační objekt, rozhodně si vezměte k ruce dostupné realitní nástroje. Užitečný bude například analytický nástroj s názvem Vývoj nabídkových cen Sreality.cz. Ten umožňuje získat základní představu o vývoji cen rodinných domů, stavebních pozemků, rekreačních objektů (chat i chalup) a bytů už od června roku 2014 do současnosti. Vývoj ceny je vždy vztažen na jeden metr čtvereční zastavěné plochy.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist