Baťovo stavební oddělení založené v roce 1924 zajišťovalo výstavbu všech druhů staveb od továrních budov a firemních prodejen přes obytné domky, školy, hotely až po silnice a železnice. Baťovi stavaři doslova postavili Zlín, jak ho dnes znají zdejší obyvatelé a milovníci architektury, kteří do východomoravského města dodnes míří obdivovat baťovská stavební díla.
Kromě velkolepých staveb, mezi něž mimo jiné patří Baťův mrakodrap „Jednadvacítka“ postavený v letech 1936-1939, tehdejší nejvyšší administrativní budova Československa a druhá nejvyšší budova Evropy, přišli zlínští stavaři na začátku 30. minulého století také například s prvními prefabrikovanými domky v Československu. Jejich stavba včetně rozvodů vody, plynu a elektřiny netrvala déle než šest dní a bylo je tehdy možné pořídit za 10 500 Kč, což odpovídalo půlročnímu průměrnému platu.
Bytová výstavba i průmyslové stavby po celém světě
Po druhé světové válce se zlínští stavaři zaměřili na bytovou výstavbu – ve Zlíně tak vznikl dvanáctipodlažní Kolektivní dům a dva osmipodlažní Morýsovy domy, které jsou dodnes národní kulturní památkou. V roce 1945 byl podnik znárodněn a po komunistickém puči v roce 1948 se majetková podstata akciové stavební společnosti Zlín se svými 3 500 zaměstnanci stala součástí národního podniku Svit. O čtyři roky později se společnost přetransformovala v samostatný národní podnik s názvem Stavosvit a v polovině 50. let stavěla zhruba tisíc bytových jednotek ročně.
Významný milník se udál v roce 1959, do kterého společnost poprvé vstoupila pod značkou PSG. Ve druhé polovině minulého století se zlínští stavaři začali specializovat na bytovou, a především průmyslovou výstavbu, a v tomto období nastal největší rozkvět společnosti. Kromě tuzemska se tehdejší Průmyslové stavby Gottwaldov orientovaly i na zahraniční trhy, proto stavby s rukopisem PSG lze najít ve více než dvaceti zemích na čtyřech kontinentech včetně Antarktidy, kde zlínští stavaři v letech 2004-2006 vybudovali vědeckou polární stanici, což je vůbec nejjižnější česká stavba.
Jedna faktura od konce společnosti
Co stoleté výročí znamená pro Juraje Suroviče, hlavního akcionáře stavební skupiny PSG? „Stoletá tradice pro mě v první řadě znamená závazek. Závazek vůči zaměstnancům, investorům a obchodním partnerům, abychom byli nadále seriózním a důvěryhodným partnerem. Také je to závazek k našim předchůdcům, abychom pokračovali v podnikání i nadále a bohatou historii dále rozvíjeli,“ říká Juraj Surovič.
Ten v PSG působí od poloviny 90. let minulého století, kdy měl na starosti konsolidaci akcionářské struktury, která čítala dvě desítky dceřiných společností. Kolem roku 2008 mělo PSG historicky nejlepší hospodářské výsledky a realizovalo své stavby téměř po celém světě. Ve druhém desetiletí 21. století se firma ve velkém pustila do energetických projektů a výstavby paroplynových elektráren. Po počátečních úspěších se však společnost po nevydařené zakázce na stavbu ruské elektrárny Poljarnaja málem dostala až na hranici existence.
„Jednu dobu jsme byli smíření s tím, že společnost padne do konkurzu, a připravovali se na konec. Podrželi nás ale partneři, ke kterým jsme se vždy chovali s úctou. Dostali jsme předem zaplacenou jednu významnou fakturu, postupně získali další prostředky a díky tomu vybředli z nejhoršího,“ vzpomíná Juraj Surovič na období okolo roku 2016. Po něm proběhla zásadní reorganizace PSG a rodina Surovičových se stala dominantním akcionářem.
„Jsem hrdý, že společnost dokázala v minulosti přestát všechna těžká období. Jsou léta, kdy se daří, poté může přijít období, kdy se daří méně, ale naše stoletá historie nám říká, že nejdůležitější je nezpanikařit, nepřijímat unáhlená řešení, a především nesejít z cesty, na kterou jsme nastoupili,“ uvědomuje si Juraj Surovič.
PSG jako štika v rybníce
V době stoletého výročí předává Juraj Surovič své know-how synovi Peterovi, který je od roku 2022 předsedou představenstva společnosti PSG Construction patřící mezi největší generální dodavatele staveb v České republice.
„Vidím to všude kolem sebe. Stavařina a management firem jedou v setrvačném módu a málokde je vede někdo, kdo je schopen obor posunout. Vím, že i můj čas už je pryč, a nechci, abychom byli za dinosaury. Chci někoho s novou energií, kdo vytvoří podmínky pro to, aby bylo PSG štikou v rybníce,“ říká k postupné výměně ve vedení Juraj Surovič.
Aktuálně se PSG Construction prosazuje zejména na domácí scéně v oblasti průmyslových staveb, staveb občanské vybavenosti i bytové výstavbě. „Naše reference dokazují, že jsme schopni realizovat náročné stavby s garantovanou kvalitou. Pro investora se snažíme být především partnerem po celou dobu realizace,“ zdůrazňuje Peter Surovič, předseda představenstva PSG Construction, která má kromě hlavního sídla v Otrokovicích pobočky v Praze, Brně i Ostravě.
PSG Construction v uplynulých letech realizovala spoustu zajímavých projektů, mezi nimiž vyčnívá výstavba multifunkčního sportovního centra KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína, které kromě restaurace, hotelu a wellness zahrnuje jeden z nejmodernějších zimních stadionů v České republice. Za tuto stavbu získala společnost celostátní prestižní ocenění Stavba roku 2023.
Druhá významná společnost ze skupiny – PSG a.s. – je jednou z předních českých výrobců a dodavatelů železobetonových prefabrikovaných konstrukcí. Otrokovická „prefa“ vedená Ing. Richardem Matějíkem se podílí na těch největších a nejsložitějších zakázkách v oblasti prefabrikace v Česku, na Slovensku i jinde v Evropě. Příkladem budiž výstavba továrny Philips v Hranicích, výrobního závodu Jaguar & Land Rover v Nitře nebo logistických parků pro skupinu CTP. Kromě toho se firma PSG a.s. specializuje i na monolitické konstrukce, z poslední doby vyčnívá například realizace administrativních budov A, B Vlněna Business Parku v Brně.
Baťův odkaz přetrvává v PSG dodnes
Rychle – dobře – úsporně. Toto motto razil u svých stavebních projektů Tomáš Baťa. Jak je to v PSG s návazností na odkaz tohoto tvůrce světového obuvnického impéria, za jehož éry vznikly kořeny současné společnosti? „Nikdy bych si ani netroufl se s osobou Tomáše Bati srovnávat. Jsem však hrdý na to, že právě my můžeme být jeho pokračovateli. Za sto let se toho změnilo hodně, ale u Baťových myšlenek hodláme zůstat. Naše nastavené hodnoty ,odbornost, férovost, tradice' jsou pro nás jako rodinnou firmu důležité a budeme na ně dbát i nadále,“ tvrdí Juraj Surovič.
Svého otce doplňuje i Peter Surovič: „Ctíme odkaz Tomáše Bati a inspirujeme se jeho pílí a tvrdou prací, je naším vzorem ve vybudování velkého podnikání i v přístupu ke svým zaměstnancům.“
Díky tomu se PSG dočkává úspěchů také v anketách o nejlepšího zaměstnavatele. „Při každodenních činnostech dbáme nejen na to, aby byly důsledně naplňovány firemní hodnoty, ale také aby naše práce dávala smysl a současně nás bavila. Těší nás, že získaná personální ocenění vnímají pozitivně nejen potenciální uchazeči o práci, ale hlavně naši zaměstnanci, kteří jsou hrdí na společnost, ve které pracují,“ popisuje Peter Surovič.
„Jestli ve vztahu k zaměstnancům o něco usilujeme, tak o to dávat jim najevo, že pro nás nikdo není jen jeden z mnoha, ale opravdová osobnost, na které nám záleží. Jsme rodinná firma, nepotrpíme si na korporátní manýry a víme, že má smysl stavět na lidech, kteří jsou s námi dlouhodobě,“ říká Pavla Houšťová, personální ředitelka stavební skupiny PSG.
Digitalizace a CSR nejsou v PSG cizí slova
Přestože má stavební skupina PSG stoleté kořeny, drží krok s moderními technologiemi. Například v rámci dvou etap rekonstrukce areálu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně společnost použila BIM (Building Information Modeling) neboli „informační model budovy“.
„Všechny technické výkresy jsou převedeny do 3D modelu, včetně všech rozvodů a dalších inženýrských sítí. Investor jako uživatel tím navíc získává reálný obrázek budoucí stavby a má možnost si projít všechny prostory ve 3D, včetně všech povrchových úprav a barev. Model je dále využíván i ke správě budov po skončení stavebních prací a uvedení do provozu,“ vysvětluje Peter Surovič s tím, že obecně je vizí společnosti v dalších letech větší využívání moderních technologií a celková digitalizace.
Současně si stavební skupina PSG zodpovědně plní úkoly z oblasti CSR, tedy společenské odpovědnosti firem. Společnost finančně podporuje především aktivity z oblasti sportu – PSG je generálním partnerem fotbalového klubu FC Zlín, finančně podporuje také talentovaného rally jezdce Dominika Stříteského nebo automobilového závodníka Aleše Lopraise, známého díky úspěchům na Rallye Dakar. Společnost pomáhá také v rozvoji lokálních komunit, zaměstnanci několikrát ročně společně chodí darovat krev a v posledních letech PSG také organizuje ve spolupráci se spolkem Srdce na pravém místě charitativně-sportovní výzvy na podporu zdravotně znevýhodněných dětí, které jsou vybírány přímo z námětů zaměstnanců PSG.
Vize PSG? Větší soběstačnost a udržitelný rozvoj
Ke 100. výročí si skupina PSG nadělila dárek v podobě nové společnosti PSG Tech, která se bude specializovat na technická zabezpečení staveb. Téma větší soběstačnosti ve firmě nyní silně rezonuje a momentálně skupina PSG disponuje vlastní betonárnou, prefou, nákladní dopravou, půjčovnou stavebního zařízení nebo středisky elektro a projekce.
Jaké vize má vedení PSG pro další roky? „Chceme stavět náročné stavby, které by jen tak někdo v takové kvalitě nebo termínu nebyl schopen zvládnout. Budeme se pouštět do nových vod. Chci usilovat o rozšiřování našich kompetencí. Inspirují mě jiné firmy, které postupně skupují své subdodavatele podle svých potřeb. Nevylučuji, že se vydáme obdobnou cestou. V následujících letech se také chceme více zaměřit na stavby spojené s technologiemi,“ vyjmenovává Peter Surovič s tím, že skupina PSG má sice hlavní sídlo v Otrokovicích, ale má ambice působit a být známá minimálně po celé České republice.
Stavařské úspěchy stavební skupiny PSG v posledních letech:
- Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2017 Zlínského kraje za rekonstrukci Grandhotelu Tatra ve Velkých Karlovicích
- Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2018 Zlínského kraje za realizaci nové válcovny Fatra, a.s. v Napajedlích
- Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje za stavbu výrobního závodu pro firmu Hirschmann Czech ve Vsetíně
- Čestné uznání v soutěži Stavba roku 2020 Zlínského kraje za realizaci Vodního světa ve Velkých Karlovicích
- 1. místo v soutěži Fasáda roku 2023 v kategorii rekonstrukce za realizaci multifunkčního domu OKO ve Zlíně
- Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2022 Zlínského kraje za stavbu multifunkčního sportovního centra KAPKA resort u Vsetína
- Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2023 za realizaci multifunkčního sportovního centra KAPKA resort ve Lhotě u Vsetína
- Hlavní cena v soutěži Stavba roku 2024 Zlínského kraje za stavbu vývojového a produkčního sídla společnosti CROSS Zlín
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist