Tradiční metody založené na lidském pozorování jsou stále častěji nahrazovány pokročilými videoanalytickými systémy postavenými právě na AI. Jeden takový, nazvaný FORXAI, vyvinuli programátoři z brněnského vývojového centra Konica Minolta.

Při kontrole nahradí lidskou práci

Konica Minolta nabízí v ČR takzvané chytré kamery již řadu let. Od roku 2022 je však doplnila o videoanalytický software FORXAI, který je určený především pro výrobní a logistické firmy a jejich možnosti výrazně rozšiřuje a posouvá na novou úroveň.

„Přesné a konzistentní AI systémy umožňují rychlou a efektivní detekci vad, což vede k vyšší kvalitě výrobků, snížení počtu reklamací, souvisejících provozních nákladů a celkově k vyšší spokojenosti zákazníků. Integrace AI do výrobních procesů bude i nadále klíčovým faktorem pro konkurenceschopnost a inovace v průmyslu,“ vysvětlil Milan Obertík, vedoucí obchodu divize FORXAI VIDEO VISION společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech.

Ilustrační foto

Moderní řešení pro vizuální kontrolu kvality ve výrobě využívají průmyslové kamery, technologii AI a počítačové vidění. Takový systém je navržený pro automatizaci a zlepšení kontroly kvality, což umožňuje rychlejší, přesnější a efektivnější identifikaci vad a anomálií v různých výrobních prostředích. Na rozdíl od lidských kontrolorů, kteří mohou být ovlivněni únavou nebo subjektivním vnímáním způsobu řešení problému, poskytují konzistentní a objektivní výsledky. Dalšími výhodami automatizace s pomocí moderních technologií jsou i rychlost a schopnost pracovat v režimu 24/7, což zvyšuje produktivitu celého výrobního procesu.

Všechny šrouby na svém místě

V případě softwaru FORXAI si mohou firmy vybrat z několika samostatných softwarových nástrojů, jež se liší svým určením. Aplikace pro kontrolu kvality montáže (Assambly Quality Inspection) v reálném čase sleduje, zda jsou všechny komponenty na svém místě a správně namontovány. Pokud objeví anomálii, například v podobě chybějícího šroubu, informuje navazující systém nebo případně lidského operátora.

Zatímco tento nástroj je určený pro výrobní firmy, další dva najdou své uplatnění i v logistice. Aplikace pro detekci a počítání objektů (Object Detection And Counting) je určena, jak už napovídá její název, k detekci a počítání různých produktů nebo součástek. Současně je dokáže i sledovat během celého výrobního a skladovacího procesu, a to rychlostí až 1000 kusů za minutu.

Object Detection and Counting
Object Detection and Counting
Foto: komerční článek

Nástroj pro detekci defektů (Defect Detection) pak umí automaticky vyhledat a upozornit na výrobní vadu nebo znečištění, ať už samotného výrobku, nebo obalu. Vedle celkového zefektivnění provozu se tak firmám současně sníží i náklady spojené s reklamacemi a vrácením zboží.

Defect Detection
Defect Detection
Foto: komerční článek

„Nástroje FORXAI nejen samy o sobě zvyšují produktivitu výroby a snižují náklady, ale současně firmám poskytují i cenná data o výrobních a skladovacích procesech, na jejichž základě mohou dále optimalizovat své řízení. Výhodou našeho řešení je i modularita a přizpůsobivost. Zákazníkům tak dokážeme nabídnout řešení šité na míru jejich specifickým potřebám. Návratnost investice je často překvapivě rychlá a související úspory dosahují až stovek tisíc korun ročně,“ uzavřel M. Obertík.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist