Jakkoli je české zdravotnictví na velmi vysoké úrovni, potýká se dlouhodobě s nedostatkem personálu, především pak zdravotních sester. Zmírnit tento deficit pomáhají právě chytré kamery vybavené AI od společnosti Konica Minolta, které zdravotním sestrám ulehčují pravidelnou kontrolu pacientů. Z analýzy Konica Minolta vyplývá, že s využitím chytrých kamer lze zvýšit efektivitu ošetřující péče až o 30 %.

„Nedostatkem zdravotních sester představuje problém v celé Evropě. V Asii přitom naše řešení nemocnice již běžně využívají. Kromě nahrazení pravidelných obchůzek dokážou kamery například sledovat i teplotu pacientů a dodávat množství dat, která sestrám usnadní administrativu. To jsou desítky ušetřených minut denně, kdy se mohou sestry věnovat jiným činnostem,“ řekl Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, s tím, že řešení je vhodné nejen pro nemocnice, ale i pro ústavy sociální péče nebo domovy seniorů.

Komerční článek

Nepřetržitý dohled nad pacienty se zárukou soukromí

Systém s názvem Noční sestra umožňuje monitorovat přítomnost pacienta v pokoji, zaznamenat jeho odchod nebo rozpoznat, zda se nachází vsedě či vleže. Díky schopnosti detekovat neobvyklý pohyb, jako je například pád, může zařízení okamžitě aktivovat poplach. Ten se nejen spustí na sesterně, ale zároveň je zasláno upozornění přímo na mobilní telefon ošetřujícího personálu.

„Kamery sledují stav v pokojích v režimu 24/7. V případě kritické situace pak spustí poplach v řádu vteřin. To může v praxi předejít mnoha tragickým scénářům způsobeným pozdním zásahem lékaře,“ podotkl M. Šotek.

Největší předností chytrých kamer v tomto případě je, že nikam neposílají obrazový materiál, ale de facto fungují jako senzory. Tím, že zpracovávají jen anonymizovaná data, je zaručena stoprocentní ochrana soukromí pacientů. Sestry vidí na monitoru pouze přehled pokojů s grafickým zobrazením stavu pacientů, například v podobě semaforu: zelená značí spánek, oranžová pohyb a červená upozorňuje na pád. Díky této funkcionalitě lze rychle reagovat na kritické situace, aniž by byla ohrožena důvěrnost dat.

Komerční článek

Moderní přístup k bezpečnosti práce ve zdravotnictví

Vedle monitorování stavu pacientů se ve zdravotnictví stále častěji prosazuje také technologie Konica Minolta známá jako FORXAI Mirror. Toto „chytré zrcadlo“ využívá kameru a AI k zajištění maximální bezpečnosti a sterility prostředí. Dokáže nejen zkontrolovat přítomnost ochranných pomůcek, jako jsou rukavice, masky nebo obleky, ale také posoudit jejich správné nasazení a odhalit poškození.

„Forxai Mirror rozpozná a upozorní i na takový detail, jako je drobná dírka v rukavici nebo poškozený ochranný oblek. To je nesmírně důležité jak z pohledu udržení sterility například operačního sálu, tak zajištění bezpečnosti pacientů a lékařů. Na displeji se v reálném čase stejně jako v klasickém zrcadle zobrazí výsledek testu ve formě piktogramů se zvýrazněním případných nedostatků,“ vysvětlil M. Šotek.

Stejně jako u kamerového systému je platforma FORXAI navržena tak, aby se dokázala přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníků. To z ní činí univerzální nástroj se širokým uplatněním nejen ve zdravotnictví, ale i v dalších odvětvích. „Tento systém nachází využití například ve farmacii, potravinářství nebo při výrobě polovodičů, kde je sterilita zcela zásadní,“ uzavřel M. Šotek s tím, že technologie FORXAI Mirror tak nejen zvyšuje bezpečnost a ochranu zdraví, ale zároveň výrazně šetří náklady.

Komerční článek

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist