Práce v IT je jen pro mladé nadšence  

Svět IT je stále opředený řadou mýtů, které zájemce o práci v IT brzdí. Například že je to obor především pro mladé nadšence, kteří začali s programováním pomalu už v dětství. Přitom ve skutečnosti tomu je úplně jinak. V IT se mohou velmi úspěšně uplatnit zájemci všech věkových kategorií i z různých oborů.  

Rozhodující je totiž chuť se učit nové věci a rozvíjet své dovednosti. Není ani tak důležité, jaké má zájemce vzdělání. Některé IT pozice se vypisují i pro juniory, kteří se všechno naučí „za pochodu“. Důležitým předpokladem pro práci v IT je také analytické myšlení, schopnost hledat souvislosti a propojovat informace. Hodí se i znalost cizích jazyků, hlavně angličtiny.  

Jaké profese spadají do IT: 

  • Programátor: Píše, testuje a opravuje kód pro různé aplikace a systémy, je to odborník na tvorbu a údržbu softwaru. Neobjede se bez znalosti programovacích jazyků jako třeba Python, SQL nebo JavaScript. 
  • Web developer: Navrhuje a vyvíjí webové stránky a aplikace pomocí různých programovacích jazyků. 
  • Datový analytik: Sbírá, zpracovává a analyzuje data, které vedou k efektivnějšímu provozu firmy. Může pracovat s programovacími jazyky. Například SQL pro práci s databázemi. Používá také různé nástroje na vizualizaci dat jako třeba PowerBI. 
  • Správce sítí: Stará se o to, aby firemní sítě a systémy fungovaly bez problémů. Vybírá vhodná síťová zařízení (routery, switche) a jejich konfiguraci a propojení. Stará se o provoz sítě a zajišťuje i základní zabezpečení proti kybernetickým útokům. Spravuje uživatelské účty nebo zajištuje pravidelnou zálohu dat.  
  • Specialista na kybernetickou bezpečnost: Chrání firemní data a systémy před kybernetickými útoky. Analyzuje rizika, navrhuje a implementuje bezpečnostní opatření, monitoruje potenciální hrozby, provádí penetrační testy a analyzuje zranitelnost systémů.  
  • UX/UI designér: Navrhuje uživatelsky přívětivé, funkční a atraktivní rozhraní pro webové stránky a aplikace. 
  • Tester softwaru: Hledá chyby v softwarech a aplikacích, aby se zajistil jejich bezproblémový provoz.  

Jak získat práci v IT i bez předchozích zkušeností  

Nikdy není pozdě na změnu kariéry. Pokud vás práce v IT láká a nemáte dosud žádné zkušenosti, podívejte se po některém z kurzů. Ministerstvo práce a sociálních věcí stále nabízí dotované vzdělávací kurzy v rámci projektu Jsem v kurzu

Zájemci mohou čerpat až 50 000 Kč na kurzy digitálního vzdělávání. Sami si zaplatí jen 18 % z ceny kurzu a zbytek proplatí Úřad práce. Firmy často k těmto kurzům přihlíží a rozhodně vám mohou otevřít cestu ke změně kariéry a tím i zajímavým výdělkům, které se často pohybují vysoko nad průměrnou mzdou.  

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist