Jde o další krok společnosti na cestě k udržitelnější přepravě, přičemž nasazením elektrického tahače reaguje i na rostoucí poptávku po ekologických přepravních řešeních. „Udržitelnost patří mezi čtyři základní hodnoty naší společnosti, proto neustále testujeme a implementujeme moderní technologie, které snižují dopad naší činnosti na životní prostředí,“ popisuje Jan Kodada, obchodní a marketingový ředitel Gebrüder Weiss ČR, a doplňuje: „Elektrifikace nákladní dopravy je jednou z cest, jak snižovat emise CO₂ a přispět k udržitelnější logistice.“
Před zařazením elektrického tahače do své flotily jej společnost testovala v běžných podmínkách. Tahač s kapacitou akumulátorů 540 kWh a dojezdem až 300 km se ukázal jako ideální i pro náročné přepravy. Naloží až 33 palet a uveze až 44 tun a díky výkonu elektromotoru a 12rychlostní převodovce si hravě poradí i s kopcovitými úseky. Díky kterým dosahoval vysoké hodnoty rekuperace 14,8 % z času jízdy. Průměrná spotřeba energie (včetně ztrát při nabíjení) činila 100,4 kWh. Testování ukázalo také konkrétní přínos pro ekologii, při předpokládané průměrné spotřebě nafty 32 l/100 km na 1000kilometrové trase Gebrüder Weiss využitím tahače ušetří 841 kg CO₂. Tento výsledek potvrzuje, jak důležitou roli v rámci snižování emisí hraje elektrifikace.
Na cestě za čistší dopravou
Gebrüder Weiss dlouhodobě zvyšuje podíl alternativních pohonů ve své flotile. V současnosti provozuje více než 30 vozidel využívajících alternativní pohon – od kamionů pro přímé přepravy až po elektrické dodávky pro ekologické doručování na poslední míli. V letošním roce navíc plánuje nasadit dalších 13 elektrických kamionů v Rakousku a zároveň rozšířit potřebnou nabíjecí infrastrukturu na svých vlastních pobočkách.
Vedle elektrifikace dopravy se Gebrüder Weiss zaměřuje i na další inovativní technologie pro dosažení udržitelných a efektivních řešení. Pro distribuční logistiku (tedy logistiku poslední míle) tak například ve Švýcarsku již několik let úspěšně využívá vodíkový nákladní vůz Hyundai XCIENT Fuel Cell, který jako první logistická firma otestovala i v běžném provozu v České republice.
Hledání technologií budoucnosti
Udržitelnost pro Gebrüder Weiss neznamená jen inovace v oblasti pohonných technologií, ale také širší přístup ke snižování emisí a energetické efektivitě. Na svých pobočkách po celém světě proto využívá fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla, chytré LED osvětlení pro optimalizaci spotřeby energie či inteligentní nabíjecí stanice pro manipulační techniku. Loni firma v České republice uvedla do provozu fotovoltaické elektrárny na střechách vlastních terminálů v Jenči u Prahy a Syrovicích u Brna, které svou celkovou plochou 5 800 m² představují největší fotovoltaickou instalaci společnosti ve střední a východní Evropě. Jejich provoz ročně přispívá k úspoře 250 tun CO₂. „Naší strategií je kombinovat různá řešení, která nejen snižují naši uhlíkovou stopu, ale zároveň zvyšují efektivitu provozu a snižují závislost na fosilních palivech,“ uzavírá Jan Kodada.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist