Podle studie společnosti McKinsey už správné využití pokročilé analytiky nebo strojového učení, kde se AI využívá i v současnosti, může světové ekonomice ročně přinést až 17,7 bilionu dolarů. A když se podaří plně využít i další možnosti umělé inteligence, můžeme se dostat k už zmíněným 25,6 bilionům dolarů.

Pro srovnání – očekávaný hrubý domácí produkt České republiky v roce 2025 je zhruba 360 miliard dolarů. Tedy zhruba 70× méně.

MMF: AI ovlivní 40 % pracovních pozic

Velký potenciál vidí v umělé inteligenci také Mezinárodní měnový fond. Podle něj AI ovlivní přibližně 40 % pracovních pozic na celém světě. Dokáže totiž zautomatizovat řadu úkolů a méně zkušeným zaměstnancům pomůže, aby se rychle „zapracovali“.

Experti předpokládají, že největší uplatnění najde AI v zákaznickém servisu, marketingu, obchodních činnostech, výzkumu a vývoji nebo v tvorbě softwaru. V řadě těchto oblastí se umělá inteligence uplatňuje už nyní.

„AI nástroje například vyhodnocují veřejně dostupná data, jako je chování uživatelů na sociálních sítích a diskuzních fórech. Dokáží tak rozpoznat aktuální nálady nebo přístup uživatelů k různým tématům či kampaním. Díky tomu je možné naplánovat vhodné komunikační či reklamní kampaně,“ upozorňuje Stanislav Lepka, majitel společnosti Krel Central.

Umělá inteligence přitom dokáže jít mnohem dál. Nejen, že vám dá data, která potřebujete k rozhodování, ale umí podle nich vytvořit i vhodné kampaně. A velmi efektivně si poradí také s personalizací obsahu.

Eliminují chyby a šetří čas i peníze

AI se výrazně prosazuje i v dalších oblastech. „Velký přínos mají AI agenti pro průmyslové využití, kteří mají na starosti mikrorozhodovací procesy týkající se například skladové logistiky či řízení výroby. Efektivně řeší drobné každodenní úkoly, které zaměstnance stojí i několik hodin týdně. Tento čas přitom můžou věnovat komplexnějším úkolům,“ podotýká Stanislav Lepka.

Právě jeho firma Krel Central podobná řešení vyvíjí už od roku 2021. A mezi jejími klienty najdete jak české, tak zahraniční společnosti.

„AI nástroje tvoříme vždy na míru danému odvětví i klientovi. Díky tomu jsou maximálně efektivní – zaměstnancům šetří čas, firmám pomáhají snížit náklady a předcházejí potenciálním rizikům. Dokáží totiž zautomatizovat řadu činností nebo detekovat chyby a anomálie ve výrobních a uživatelských datech,“ dodává Stanislav Lepka.

Nás může těšit, že i díky jeho firmě drží Česká republika krok se světem. A že se česká řešení prosazují v tak moderním odvětví, jako je vývoj umělé inteligence.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist