Jaký designový styl můžete zvolit do koupelny
Koupelna nebývá vyloženě vnímána jako pověstná výkladní skříň vkusu svých majitelů. Po designové stránce však není o nic méně důležitá než ostatní části bytu. I v tomto případě však platí, že estetika se podílí na atmosféře. Důležitou roli hrají i zdánlivé detaily. Do kterého stylu ji můžete vyladit? A co je pro jednotlivé koncepty vlastně specifické?
Koupelna i toaleta by rovněž, pozor, vždy měla určitým způsobem souznít s ostatními částmi vašeho bytu. Jednotlivé styly není vhodné příliš mísit.
Retro styl
První možnost představuje retro styl. Ten staví především na nostalgickém pocitu, přičemž nejčastěji se inspiruje obdobím 50. a 60 let minulého století. Nechává za sebou ale i určitý vjem kvality a poctivosti. Typické prvky v tomto případě představují hlavně volně stojící vany. Klasickou volbu reprezentuje zejména bílá keramika se zdobením. Tradiční vodovodní baterie v chromovaném provedení nahrazuje zlatá nebo bronzová. Tento styl tak staví na výrazných prvcích a bohatém zdobení. Jemné tóny pastelových barev vyvažují výrazné dekory nebo bohatě zdobené vybavení koupelny. Hodí se sem tak i doplňky v podobě předložky nebo zrcadla s výrazným rámem.
Vintage styl
Retro a vintage jsou si do značné míry podobné. Retro styl je ale primárně současnou reprodukcí, interpretací nebo moderním odkazem na estetiku minulých let. Vintage si ponechává vyšší míru autenticity. V tomto případě tak platí, že cokoli najdete v bazarech, na internetových aukcích nebo na bleším trhu, to se vám bude hodit. Pokud takové vybavení neseženete, ponechte v původním stavu alespoň okna, dveře, podlahy či obklady. Koupelna v tomto stylu se neobejde bez kvalitních materiálů jako je kov, keramika, dřevo či sklo. Baterii či svítidlům bude „slušet“ mosaz. I vintage si tak nese jako svůj specifický rys větší množství dekorativních prvků. Stejně tak se proto do prostoru hodí květiny.
Skandinávský styl
Skandinávský styl je charakteristický svou jednoduchostí a omezenou paletou barev. Převažují v něm světlé barvy, a to neutrálního ražení, tedy odstíny šedé a béžové. Ty jsou doplněné dekorem dřeva a obecně přírodních prvků. I obklady by proto měly ideálně imitovat dřevo, případně také kámen. Důležité je také minimalistické pojetí. To vnáší jednoduché linie do nábytku, osvětlení i dalších zařizovacích předmětů. Nábytek bychom měli volit ideálně z masivu. Téměř povinností je klasická bílá keramika včetně záchody mísy. Akcent útulnosti dodají prostoru zelené rostliny. Stěžejní roli v prostoru sehrává také světlo, místnost by měla působit vzdušným dojmem. Pakliže nemáte možnost osvětlení přírodního, doplňte dostatek svítidel pro světlo umělé.
Glamour styl
Styl glamour se vyznačuje luxusem. Koupelna tak může na první pohled připomínat zázemí boutique hotelu. Prostoru vládne určitá okázalost, lesk a třpyt. Základ tak tvoří určitě volně stojící vana. Stěžejní je kontrastní barevná paleta postavená na černé a bílé. Tu by měly doplnit metalické odstíny jako zlatá, bronzová nebo růžové zlato. Stejně tak můžete sáhnout po hnědé připomínající barvu kávy nebo horké čokolády. Do koupelny v glamour stylu je téměř povinností vpustit i vysoký lesk. Dalším atributem, který povýší celý prostor k dokonalosti je určitě mramor. Nebude-li to ten přírodní, určitě byste měli sáhnout minimálně po obkladech, které jej imitují. Podobně zdobné by mělo být osvětlení, prostoru dominuje náročný lustr. Stejně tak můžete do své koupelny začlenit tapety s barokním vzorem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist