Tak jako se diskont certifikáty vyprofilovaly na zajímavou alternativou k investičním fondům, o bonus certifikátech to platí dvojnásob. Zvlášť v dnešní době plné nečekaných zvratů a korekcí si každý investor klade otázku „Jak přestat být závislý na rostoucím trhu akcií či jiných komodit?“ „Je možné profitovat na stagnujícím či dokonce klesajícím trhu, aniž bych musel výrazně zvyšovat investiční riziko?“

 

Pokud již existuje alternativa ke stagnujícím trhům či mírně klesajícím trhům v podobě diskont certifikátů, proč tedy hledat jinou alternativu? Odpověď je jednoznačná: na rozdíl od diskont certifikátů snižují bonus certifikáty daleko více riziko investice a navíc zachovávají neomezené výnosové šance. Připomeňme si diskont certifikát, který potenciální výnos dosti omezoval a již je zřejmé proč si bonus certifikáty začínají nacházet své místo na slunci. Zvláště neomezený potenciál na výnos v kombinaci se snížením rizika investice je to, co dělá bonus certifikáty silně zajímavou alternativou k investičním fondům.

 

Je jasné, že nic není ve světě financí zadarmo a to, že bonus certifikáty vypadají tak lákavě oproti diskont certifikátům, musí mít někde také druhou stranu mince. Ta ve srovnání s diskont certifikáty je v době splatnosti. Zatímco diskont certifikáty mají splatnost 3 až 18 měsíců, doba splatnosti u bonus certifikátů je 4 až 6 let.

 

Máme zde tedy první podmínku, jejíž splnění je důležité pro možnosti profitovat z výhodné struktury bonus certifikátů. Bonus certifikáty jsou proto zvláště zajímavé pro ty, kdo jsou ochotni investovat své volné finanční prostředky s delším investičním horizontem a očekávají, že akciové trhy budou stagnovat, mírně klesat, či mírně nebo i silně růst. Nákupem těchto certifikátů vyjadřuje investor svou obavu z možné ztráty vyplývající z náhlého propadu trhu.

 

Podkladovým aktivem, na něž jsou bonus certifikáty vázány, může být burzovní index (ukazatel vývoje vybraných cenných papírů najednou), koš akcií (oborové indexy, regionální koše a další) nebo komodit (v poslední době velmi oblíbené struktury), nebo prostě běžná akcie.

 

Porovnání bonus certifikátu na index s přímou investicí do indexu ukazuje následující tabulka

 

Srovnávací kritérium

Index DAX

Bonus certifikát na index DAX

Splatnost

Neomezená

4 roky

Emisní poměr

-

1:100

Cena

6000b. =  60 EUR

57,6 EUR

Bonus

-

7440b. ( 24 %)

Bariéra

-

4080b. (32 %)

Max. výnos

Neomezen

Neomezen

Výnos při stagnaci

0 %

74,4 EUR (24 %)

Hranice ztráty

6000b.

4080b. (-32 % )

 

 

Princip bonus certifikátů spočívá v tom, že podkladové aktivum (v našem příkladě index DAX), se bude po celou dobu trvání certifikátu obchodovat nad hranicí nazývanou „bariéra“. V našem případě je bariéra vzdálená od aktuální ceny 32 %. Pokud se bude index obchodovat celou dobu nad touto hranicí, dostane držitel bonus certifikátu ve splatnosti vyplacenou hodnotu „bonus“ – v našem případě 74,4 EUR (+24 %). Pokud ovšem index skončí nad touto hranicí změní se bonus certifikát v indexový certifikát a držitel dostane maximální možnou hodnotu odpovídající tržní ceně.

 

Pokud se kdykoliv během doby trvání dostane hodnota podkladového indexu pod hodnotu bariéry (4080b. – pokles o 32 %), ve splatnosti certifikátu se provede výplata podle aktuální tržní hodnoty podkladového aktiva. Bonus certifikát se promění v indexový certifikát a držitel přijde o možnost získat bonus.

 

Na následujícím grafu se můžeme podívat, jak vypadá profil zisku a ztráty bonus certifikátu.

 

Graf: Profil zisku a ztráty bonus certifikátu

 

7.png

 

 

Při porovnání přímé investice do indexu s investicí do bonus certifikátu na daný index jasně vychází lépe druhá alternativa. A zde se ukazuje síla a možnost využití bonus certifikátů, jejich atraktivita bude plně oceněna zejména u investorů, kteří očekávají pohyb indexu v daném rozmezí (mezi bariérou a bonusem) a pro investory s delším investičním horizontem, kteří očekávají silně růstový trh.

 

Miroslav Kousalík

ředitel pražské pobočky společnosti CYRRUS, a.s.

 

Text nevyjadřuje názor redakce