Ve srovnání se sprint certifikáty neexistuje u outperformance certifikátu omezení potenciálního zisku. Z tohoto důvodu jsou na růstovém trhu tyto produkty velkým lákadlem. Zajímavé je také srovnání s indexovým certifikátem, kdy v určitém období při růstu trhu outperformance vykazují daleko lepšího zhodnocení, přičemž při poklesu trhu se chovají identicky.

 

Síla outperformance certifikátů tkví v tom, že na růstovém trhu je stanoven tzv. participační faktor. Tímto faktorem se násobí jakékoliv zhodnocení podkladového aktiva nad emisní kurz, přičemž ziskový potenciál není nijak omezen. Při participačním faktoru 130 % a zhodnocení podkladového aktiva o 10 % se zhodnotí certifikát o 13 %. Pokud cena podkladového aktiva klesá pod emisní kurz, bude outperformance certifikát přesně 1:1 kopírovat jeho vývoj. Investor tedy při negativním vývoji podkladového aktiva nepodstupuje zvýšené riziko, jako je tomu u klasických pákových certifikátů.

 

 GRAF: vývoj zisku a ztráty outperformance certifikátu ve srovnání s podkladovým aktivem

 

10.png

 

 

 

Výhoda outperformace certifikátu v podobě nadproporcionální participace na růstu podkladného aktiva a zároveň normální 1:1 participace na jeho poklesu bude platit za jednoho předpokladu. Daný outperformance certifikát musí být nakoupen při emisi a držen do splatnosti. Pokud by byl totiž nakoupen po emisi, kdy cena podkladového aktiva již stoupla, kupující by podstupoval riziko pákového efektu i při případném poklesu podkladového aktiva. 1:1 participace totiž nastává až pod emisním kurzem.

 

Miroslav Kousalík

Ředitel pražské pobočky společnosti CYRRUS, a.s.

Text nevyjadřuje názor redakce