Od nového roku se chystají změny ve státních podporách. Kdo si do konce letošního nepospíší, může se ochudit o státní podporu v maximální výši.

S blížícím se koncem roku nastává poslední příležitost, jak si snížit daňový základ a získat maximum výhod, které u finančních produktů pravidelného spoření nabízí stát. Přestože se o výhodách spojených s penzijním připojištěním, životním pojištěním a stavebním spořením neustále mluví, pouze 10 % Čechů z nich využívá maximum. Letos je ale situace specifická i vzhledem ke startu daňové reformy v příštím roce. Proto by měli zbystřit i ti, kteří se o toto téma doposud nezajímali. Připravované změny od ledna 2008 totiž ovlivní finanční produkty pravidelného spoření nejen v daňové oblasti ale také omezí výši státních podpory pro ně.

Zbývá už jen pár dní

Češi si přitom produkty jako penzijní připojištění, životní pojištění a stavební spoření oblíbili. Vedle státního příspěvku a daňových výhod totiž umožňují pravidelné spoření nižších částek, které nezatíží rodinný rozpočet. Příspěvky na tyto produkty se navíc v mnoha firmách staly součástí benefitů pro zaměstnance. V dlouhodobém horizontu tak přinášejí zajímavé výnosy, přitom s nízkou mírou rizika a pochopitelně i lákadlem v podobě státního příspěvku.

Už jen do konce letošního roku ale existuje poslední možnost, jak získat maximální daňové výhody a státní příspěvek až ve výši 12 480 korun ročně. Vzhledem k reformě financí totiž od ledna 2008 klesne u nově založených smluv k penzijnímu připojištění, životnímu pojištění i stavebnímu spoření státní příspěvek.

Daňová reforma: nižší státní podpora

U nově uzavřených produktů tak státní podpora a daňové výhody namísto stávajících 12 480 korun dosáhnou maximálně na 8 400 korun. Přestože možnost odečíst si ze základu daně až 12 tisíc zůstane u penzijního a životního spoření zachována, vzhledem k jednotné dani z příjmu ve výši 15 procent se pravděpodobně sníží i reálná úspora.

Od příštího roku tak nastane situace, jakou už Češi jednou zažili - to když se před několika lety snižoval státní příspěvek u stavebního spoření. Pokud ale smlouva o penzijním nebo životním pojištění či stavebním spoření bude uzavřena do konce letošního roku, výhody zůstanou zachovány v původní podobě.

Kdo si se změnami neví rady, může se obrátit na odborníky v kterékoliv pobočce ČSOB, kde získá informace o tom, jak dosáhnout co nejvyšší státní podpory u všech tří produktů a přitom efektivně a pravidelně spořit.

Pravidelné spoření dokáže velké věci

Pravidelnost je přitom v spoření ten nejdůležitější faktor. Odborníci z ČSOB spočítali, že čím později začnou lidé šetřit na penzi, tím rychleji roste nejen celková částka potřebná na zajištění důstojného stáří, ale ještě vyšším tempem narůstá průměrná úložka, kterou je nutné na pravidelné spoření vynaložit. Zatímco ve 20 letech stačí na tyto účely vyhradit jen 5 % příjmů, v 50 letech už by lidé přišli o 30 % výdělku.

Pravidelné spoření však nemusí být určeno jen k dlouhodobému zhodnocení. To umožňuje zlepšit si vlastní bydlení nebo vyrazit na vysněnou dovolenou. Pro tyto účely jsou velmi vhodné podílové fondy, jejichž obliba v České republice neustále stoupá a banky proto rozšiřují svoji nabídku. Jednička v této oblasti přišla na trh s ČSOB Chráněným fondem.

Do ČSOB Chráněného fondu lze pravidelně vkládat už 500 korun nebo jednorázovou sumu ve výši 5000 korun. Fond se tak stává vhodným řešením pro konzervativní a drobné investory, kteří nedisponují vysokými finančními částkami, ale i tak chtějí pravidelně zhodnocovat svoje peníze.

V tomto ohledu tak jde o výhodnější alternativu k termínovanému účtu s tím rozdílem, že ČSOB Chráněný fond nabízí vyšší úročení: v případě využití doporučeného investování v horizontu dvou až tří let se očekávaný výnos fondu pohybuje v rozmezí 3 až 6 procent ročně. Vybrané finanční prostředky navíc mohou být do fondu kdykoliv znovu vloženy. Investování se tak stává flexibilním, neboť reaguje na aktuální finanční situaci klienta. V případě nedostatku prostředků lze peníze vybrat, v případě přebytku naopak opětovně vložit. Fond je navíc nastaven tak, aby chránil investory před ztrátou.

Text nevyjadřuje názor redakce