Kancelářská sada Microsoft Office se stala ve světě byznysu stejně jako ve školství naprostým standardem. Nicméně dokumenty, tabulky a prezentace vytváří i řada českých domácností - děti do školy, rodiče si připravují podklady do práce nebo se zdokonalují v práci s aplikacemi Office.

Sadu Office 2010 pro studenty a domácnosti je možné koupit za cca 1900 Kč. Existuje však ještě jedna cesta pořízení Office. Nejvyšší sadu Office Professional Plus 2010 obsahující Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access a další 3 aplikace je možné získat jen za distribuční poplatek cca 300 Kč.

Kdy lze získat Microsoft Office domů zdarma?
Zaměstnanci podniků a státních institucí, které mají uzavřenou multilicenční smlouvu na kancelářskou sadu Microsoft Office (včetně balíčku nadstandardních služeb Software Assurance) mohou doma používat Office za účelem svého odborného rozvoje. Podle odhadů Microsoftu však této výhody zatím v praxi využívá jen asi desetina všech lidí, kteří na ní mají nárok.

"Program nazvaný Microsoft Office pro domácí používání funguje v Česku od jara 2007. Od té doby jej využilo okolo 30 tisíc zaměstnanců z více než 300 českých firem a institucí. Počty lidí, které podle našich databází mají právo doma používat Microsoft Office, však jdou do statisíců," upozorňuje Petr Bobek, produktový manažer divize Information Worker ve společnosti Microsoft.

Nečekejte a stahujte null
To, zda máte na bezplatné domácí užívání Microsoft Office nárok, můžete zjistit buď přímo od svého zaměstnavatele, nebo na webu www.microsoft.cz/hup. Tam naleznete i návod, jak si v případě oprávnění kancelářskou sadu stáhnout.

Také Office pro Mac a další programy

Zaměstnanci mohou v rámci tohoto programu získat domů nejen kancelářskou sadu Microsoft Office 2010 pro počítače s Windows nebo Office 2011 pro počítače Macintosh. K dispozici jsou jim i různé jazykové balíčky pro změnu jazykové verze Office 2010.

Na domácí použití je zaměstnancům k dispozici jedna licence po celou dobu, kdy má jejich zaměstnavatel uzavřenou zmiňovanou multilicenční smlouvu, a kdy jsou s ním v aktivním pracovním poměru. Distribuce dříve probíhala prostřednictvím posílání DVD, od podzimu 2010 je však celý proces mnohem rychlejší a jednodušší díky možnosti online stažení. Distribuční poplatek činí 12,95 Eur (cca 330 Kč) a může zaplatit buď sám zaměstnanec, nebo ho za něj může zaplatit zaměstnavatel.

Text nevyjadřuje názor redakce