null1. Do začátku stačí málo
Velkým lákadlem je to, že do investování se můžete pustit i s málem. U mnohých fondů stačí 5 000 Kč. Pokud se vám svět čísel zalíbí, pak můžete do zvoleného fondu přidávat částky zhruba od 500 Kč měsíčně. I z menší, ale pravidelné investice můžete mít za pár let našetřenou zajímavou částku.

2. Specialista vám poradí, jak na to
Pokud jste nováčkem, nejdříve se poraďte. Nejjednodušší je využít banku. Na každé pobočce ČSOB vám doporučí vhodnou investici nebo sestaví portfolio přesně na míru. Pokud se rozhodnete pro obchodníka s cennými papíry nebo finančního zprostředkovatele, tak si raději zvolte některou ze známých a silných společností.

3. Vyděláte víc než kde jinde
Investování je skvělý způsob, jak se podílet na ziscích, které plynou z kapitálových trhů (např. z dosažených zisků silných nadnárodních společností). Investice do zajištěných fondů, dluhopisových fondů a akciových fondů nabízejí možnost vyššího výnosu než spořicí účty nebo termínované vklady. Navíc po 6 měsících trvání investice je podle platných právních předpisů výnos osvobozen od daně z příjmu fyzických osob nepodnikatelů. Ušetříte tak 15 % z výnosu oproti spořicím nebo termínovaným vkladům.

4. Při správném výběru byste neměli prodělat
Jste-li opatrnější, pak pro vás bude nejvhodnější investice do zajištěných fondů. To jsou "fondy pro opatrné a chytré". Zajištění hodnoty investované částky a výnosu se váže ke dni splatnosti (den odkoupení podílů od investorů) fondu, a pokud všechny protistrany a eminenti dluhopisů v portfoliu splní závazky, tak by se nemělo stát, že byste dostali méně, než jste investovali.

5. Záleží jen na vaší odvaze a chuti riskovat
Zajištění však neplatí u investic do jiných produktů. Zlákají-li vás akciové trhy, tak zde onu ochranu investice nemáte, ale zase můžete vydělat daleko více. Obecně platí pravidlo, že čím větší riziko podstupujete, tak tím vyšší výnos můžete získat. Toto pravidlo platí zejména tehdy, pokud budete investovat pravidelně a delší dobu. Pravidelným investicím "prospívá" kolísavost trhu. Pokud trhy padají, tak nakupujete levně, a pokud rostou, tak vyděláváte.

6. O zisk se nemusíte s nikým dělit ani se státem
Velkou výhodou investování je také to, že výnosy z něho nemusíte podle platných právních předpisů po šesti měsících zdanit. To platí pro všechny fyzické osoby, které nepodnikají. Naproti tomu úroky na spořicích a běžných účtech podléhají podle dnešních zákonů 15% srážkové dani, což není málo.

7. Vybírat můžete ze široké nabídky
Většina bank či investičních společností má ve své nabídce zajištěné fondy, fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy, akciové a smíšené fondy. Rozdíl mezi nimi je ve výši rizika, délce investice a také ve výši výsledného výnosu.

8. Peníze necháte v klidu a neutratíte je
Někdo má tendenci peníze, ke kterým má přístup, utrácet. Přesně tito lidé ocení, že peníze vložené do fondů jsou vždy vázané na určitou dobu. U zajištěných fondů je to obvykle 3 až 5 let. Je potřeba v nich finance nechat po celou dobu, jelikož během "životního cyklu" fondu může totiž dojít ke kolísání, a to jak do plusových, tak i minusových čísel (tedy pod hodnotu výchozí investice). Kdybyste částku vybrali předčasně, mohlo by se stát, že byste dostali méně než v den splatnosti fondu. A úplně nejlepší je mít zajištěných fondů víc. Roste vám tak průměrný výnos.

9. Změna je život
Pokud své investice svěříte do rukou velkého správce, pak máte možnost v případě, že se vám původně zvolený fond či portfolio přestane zamlouvat, jej snadno změnit. Peníze pak můžete vložit do jiného produktu, který vám bude více vyhovovat.

10. Buďte in a moderní
Časy, kdy byly peníze na vkladních knížkách, jsou nenávratně pryč. Stejně tak pominuly doby, kdy akciové a peněžní trhy byly jen pro "bohaté". Je na čase začít využívat všech možností, jak úspory lépe zhodnotit.
Více na http://www.csob.cz.

Text nevyjadřuje názor redakce